Kokteyl yapımı için gereken belli başlı aletler

Evde lezzetli kokteyller hazırlamak için elbette aletlere ihtiyacınız var. Ama evde yeriniz yoksa ve fazla bütçe ayırmak da istemiyorsanız en önemlilerini temin etmeniz yeterli. Evinizde mutlaka bulunması gereken ve bütçenizi zorlamayacak birkaçını aşağıda paylaşıyorum.

Jigger

JiggersJiggerlar kokteyl hazırlarken kullanılan ölçüö aletleridir. Bir jiggerın üstü ve altında farklı ölçüleri gösteren 2 yuva vardır. Biri oz ölçülü (1 oz ve 1/2 oz birimli), diğeri de cl ölçülü (2 cl ve 4 cl birimli) olmak üzere 2 jigger satın alırsanız, kokteyl dünyasının kapısını açmış olursunuz.

Bu arada 1 oz, yaklaşık 3 cl’e (tam olarak 2.96 cl)eşitti. Bu nedenle sadece cl ölçülü bir jiggerla da idare edebilirsiniz.

Shaker

shakerEvde içmeye meraklıysanız mutlaka bir shaker satın almalısınız. Birçok shaker çeşidi var. Rafta inceleyin, sizi en rahat ettirecek çeşidini satın alın. Ben yandaki fotoğrafta gördüğünüz toplam 3 parçadan oluşan Cobbler Shaker kullanıyorum ve çok memnunum. Dökme haznesindeki delikler sayesinde ayrı bir süzgeç kullanmaya gerek kalmıyor.

 

Buz kıracağı

Buz kıracağıBazı kokteylleri yapmak için kırık buz (crushed ice) gerekir. Kırık buz bardağa konan malzemelerin çok hızlı soğumasını sağlar. Dezavantajı ise küçük buz parçalarının hızla erimesi ve kokteylin hızla sulanması.

Evinizde buz kıracağı yoksa; buz küplerini bir havluya koyup, havluyu buzun üzerini kaplayacak şekilde katlayın. Ardından oklava veya çekiç gibi bir aletle havluya vurup, buz küplerinizi parçalayabilirsiniz. 

Mojito tokmağı

mojito_tokmagiPek çok kokteyli yapmak için bardağın içinde limon, nane, misket limon gibi malzemeleri ezmeniz gerekir. Bu nedenle bir mojito tokmağının evinizde hazır bulunmasında fayda var. Bardaktaki malzemeleri kaşık veya benzer bir aletle ezmek gerçekten çok zor.

 

Bar kaşığı

BK2Özellikle long bardakta hazırlayacağınız kokteylleri karıştırmak için bir bar kaşığına ihtiyacınız var. Hatta kendiliğinden pipetli bir kaşık alırsanız kokteylinizi karıştırır karıştırmaz tadabilirsiniz. Ayrıca ölçüm için de ayrı bir tür bar kaşığı vardır. Tariflerde göreceğiniz bar kaşığı ölçüsü 1/2 cl’e eşittir. Bar kaşığı ölçüsü kullanılan bir tarifi yapmak istiyorsanız ama kaşığınız yoksa jigger yardımıyla 1/’2 cl’i göz kararıyla ayarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.