Bilgi: Şarap

Şarapların içim sıcaklığını ne olmalıdır?
Şarapların türüne göre, ideal sıcaklığı değişir. Kırmızı şaraplar için 20°C-30°C, beyaz şaraplar için 4°C, pembe şaraplar için 7°C-13°C, köpüklü şaraplar için 5°C idealdir.

Şarap, şişesi açıldıktan ne kadar süre içinde tüketilmelidir?
Açılmış ancak tamamı içilmemiş bir şarabın mantarını iyi kapatırsanız buzdolabında biraz bekletebilirsiniz. Bu süre şarabın cinsine göre değişmekle birlikte, az alkollü şaraplar (%11-%12) için en fazla 3 gün, yüksek alkollü şaraplar için (%13-%14) en fazla 10 gündür. Şarabın şişesi bir kere açıldıktan sonra, tekrar kapatılıp bekletildikçe şarabın aroması değişir, koku ve tadı bozulmaya başlar.

Şarap nasıl bir bardakta içilmelidir?
Şarap, tüm duyulara hitap eden bir içkidir. Şarap bardağının renksiz ve düz olması şarabın renginin görünmesi açısından önemlidir. Ayaklı bardak, içicinin el sıcaklığından geçecek ısıya karşı şarabın ideal içim ısısını korumak için idealdir. Dile temas noktası tat almada önemli bir rol oynadığı için şarap en ince ağızlı bardakla içilmelidir. Ortası geniş ve ağza doğru daralan bardak şarabın aromasını içinde hapsederek içim sırasında en fazla kokunun alınmasını sağlar.

Şişe açıldıktan sonra şarabın havalanmasını beklemek gerekir mi?
Şarapların havayla teması şarabın kokusunun daha net algılanabilmesini sağlar. Ancak şarap şişesini ağzı açık şekilde bekletmek yerine, şarabı şişeden karafa aktarmak en ideal yoldur.

Şaraplar neden yatık saklanmalıdır?
Yatık saklanan şarapların mantarları sürekli ıslak kalacağından, mantarın kuruması engellenir. Şarap mantarı kurursa çatlar ve hava geçirir. Havayla temas eden şarap okside olur ve bozulur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.