Bilgi: Cin

Cin ilk olarak Hollanda’da 15. yüzyılın başında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelecek ilacı bulmak için deneyler yapan bir doktor (Dr. Franciscus de la Boe), alkol ile ardıç ağacının meyvesini damıtırken, daha sonra cin olarak anılacak içkiyi icat etmiştir. İçki, adını Hollandaca’da genever denilen ardıç ağacının meyvesinden aldı. Hollandalılar tarafından yaratılan bu içki nedense İngilizlerin bir değeri olarak biliniyor.

Cin üretiminde kullanılan ve cinin %40-47’sini oluşturan alkol; mısır, arpa, çavdar gibi tahıllardan, bazen de şeker kamışından elde edilir. Tatlandırılmasında genellikle ardıç ağacının küçük siyah meyveleri kullanılır.

Cin, birkaç kez damıtıldıktan sonra sulandırılarak istenilen alkol seviyesine düşürülür. Dinlendirilmeye gerek olmadan şişelenir ve tüketime sunulur.

Cin Türleri

London Dry Gin: London olarak da bilinir. AB ve ABD’de hukuki olarak tanınmış ve kriterleri belirlenmiş bir türdür. En az %70 alkol oranı üretilir, ardından su ve litre başına en fazla 0.1 gram şeker kullanılarak alkol oranı düşürülebilir. Renksizdir. Belirli bir coğrafyada üretilme zorunluluğu yoktur, her ülkede üretimi yapılabilir. Ülkemizde üretilen cinler London Dry türündedir.  Klasik martini tariflerinde bu tür kullanılır.

Plymouth Gin: Hem hukuki olarak kriterleri belirlenmiş hem de belirli bir coğrafya (Plymouth – İngiltere) içinde üretilme zorunluluğuna sahiptir. Tadı London Dry’a yakındır ama London Dry kadar kuru değil, biraz daha içimi rahattır.

Old Tom Gin: Ne hukuki ne de coğrafi kriteri vardır. Daha tatlımsı bir cin türüdür. Tom Collins kokteyli de aslında Old Tom türündeki cinlerle yapılır. Ne yazık ki Old Tom türü cin üreten çok az firma mevcuttur.

Sloe Gin: Bu türün de hukuki ve coğrafi kriteri yoktur. Üretiminde yaban eriğinin yanı sıra böğürten, frambuaz ve şeker kullanılır. Cinden daha çok meyveli bir liköre benzetilebilir.

Genelever Gin: Holllandalıların tercih ettiği cin türüdür. Tadı viskiye benzer, içerken malt notaları hissedersiniz. Tadı, kokusu ve gövdesi London Dry ve Plymouth’a göre çok farklıdır.

New American/New Western: Aromalarla lezzetlendirilmiş cinlere verilen genel bir addır. Herhangi bir kriteri yoktur. Genelde ABD menşeilidir. Bazılarının tadı aromalı cinden çok, aromalı votkayı andırır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.