Akşamdan Kalmalara Öneriler

Hangover

Her insanın bünyesine göre alkolün etkisi farklılık gösterir. Ama kim olursanız olun, belirli bir alkolden sonra sabah leş gibi yataktan kalkarsınız.

Bir araştırmaya göre akşamdan kalma olmanın ana belirtileri arasında vücudun susuz kalması, aldosteron ve kortizol gibi hormonların seviyesinde değişiklik ve alkolün toksik etkileri var. Bunlara ek olarak bağışıklık sisteminin bozulması ve bunun sonucu olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliğin ortaya çıkması da söz konusu.

İçkinizin alkol oranı ne kadar yüksekse ve ne kadar hızlı içerseniz, ertesi gün o kadar kötü kalkabilirsiniz. Ancak bu, ortalamayı yansıtan bir değerlendirme. Alkolün etkisi, içenin duygusal durumuyla da doğrudan ilgili.

Bu arada çeşitli içkilerin birlikte içilmesinin insanı olumsuz etkilediğine dair bir söylenti varsa da bu tezin hiçbir bilimsel kaynağı yoktur.

Neyse ne, zaman zaman ipin ucu kaçar ve sabah kötü kalkabilirsiniz. Akşamdan kalma durumunun hızlı geçmesi için garip yollara boşuna başvurmayın. Aşağıdaki önerileri dikkate alın. Bu tavsiyeleri bilimsel kaynaklardan derledim, güvenebilirsiniz.

  • Uyumak alkolün verdiği sersemliği atmak için en ideal yoldur. Uyuyun. Uyumazsanız geçmez.
  • Alkol vücutta ciddi miktarda su kaybına neden olur. Ayılmak için bol su için.
  • Kahvedeki kafeinin kendinize gelmeye yardımcı olacağı düşüncesini bir kenara bırakın. Alkollü bir geceden sonra kahveden ve çaydan kesinlikle kaçının. Kahve ve çay vücuttaki su kaybını artırır. Alkolden hemen sonra ne kadar kahve ve çay içerseniz, sabah o kadar kötü uyanırsınız.
  • Bağışıklık sisteminizin hızla toparlanması için portakal, limon gibi bol C vitaminli bir meyve yiyin. 
  • Ilık duş alın. Tazyikli su vücudunuzu uyarır. Ayrıca derinin emici özelliğini unutmayın, su ihtiyacınızın çok küçük de olsa bir bölümünü duştan karşılayabilirsiniz.
  • Midenizi boş bırakmayın ama ağır da beslenmeyin. Tam tahıllı ekmek ve yoğurt midenin toparlanmasına destek olur.

Bu tarz sabah leş gibi kalkmaya benim çözümüm ise yine bir kokteyl. Su bardağının yarısını ayran, yarısını da sodayla doldurup karıştırın. Sabah uyanır uyanmaz içtiğinizde midenizi çok kısa sürede inanılmaz rahatlatacaktır ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Siz sormadan ben söyleyeyim; alkol vücudunuzdan henüz atılmamışken, Alka Seltzer içmeyin. İçeriğindeki salisilik asit alkolle birleştiğinde özellikle mide ve ince bağırsakta kanamalara sebep olabilir.  Bu sebeple elden geldiğince Alka Seltzer ve diğer Aspirin türevi ağrı kesiciler alkolle birlikte tüketmemeye çalışın.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.