Bilgi: Tekila

Tekila sert, yüksek alkollü bir Meksika içkisidir ve ismini Meksika’nın Jalisco eyaletine bağlı Tequila kasabasından alır. Sulu bir meyve olan ve Anadolu’da sabır otu ismiyle de bilinen Agave bitkisinin damıtılmasıyla yapılır.

Tekilalar genelde %38-%40 alkol içerir. Sek olarak içilebildiği gibi, çeşitli kokteyllerde de kullanılır.

Bugün Meksika genelinde lisanslı 700’den fazla tekila üreticisi vardır. Tekila Meksika’ya özgü bir değer olduğu için sadece Meksika’da üretilebilir.

agaveBir çeşit kaktüs olan agavenin olgunlaşması 8 ila 12 yıl arası sürer. Bitki olgunlaşınca içindeki doğal şekerler artar. Agavenin olgunlaşması uzun zaman aldığı için tekilanın fiyatı yüksektir.

Tekila yapımı için bitkinin göbeği kullanılır. Bu göbekleri toplayan işçiler önce dış yapraklar batmasın diye onları temizlerler, sonra bitkiyi toprağın içinden çıkarır ve kalan yapraklar da kesilince temiz bir göbek elde etmiş olur. Toplanan agave göbekleri 2 ye ya da 4’e bölünür, büyük ocaklarda buharlanır. Sonrasında sıkılarak suyu posasından ayrılır ve bu su, fermentasyon için büyük tanklara konur. Damıtma işlemi sonrası tüm tekilalar renksizdir. Tekila rengini sonra, ahşap fıçılarda bekledikten yahut yalnız karamel veya ahşap esansı içerdiğinde oluşur.

Tekila Türleri

  • BLANCO: Etiketteki “silver” ya da “blanco” yazısı, şişedeki içkinin renksiz tekila olduğunu anlatıyor. Başka deyişle, damıtıldıktan hemen sonra şişelenmiş anlamına geliyor. Bu tekila türü Türkçe’de “beyaz tekila” kullanılır.
  • ORO:  “Gold” ya da “joven” veya “oro” sözcükleri, şişedeki içkinin “silver” tekilada olduğu gibi genç, yeni damıtılmış olduğunu, ancak renklendirildiğini belirtir. Bu renklendirme şeker şurubu, meşe ağacı katkıları, gliserin ya da karamel ile gerçekleşir ve koyu sarı-kahverengi arası bir ton sağlanır. 
  • REPOSADO: Etiketteki “aged” ya da “reposado” sözcükleri ise, en az iki ay meşe fıçılarda bekletilmiş tekilanın etiketinde yer alır. 
  • ANEJO: “Extra aged” ya da “anejo” sözcükleri de, tekilanın en az bir yıl meşe fıçılarda dinlendirildiğini belirtir. Fıçıda bekletmek tekilanın kalitesini yükseltir, içimini daha yumuşak hale getirir ve farklı aromalar ortaya çıkmasını sağlar.

Tekila içerken neden tuz ve limon tercih edilir?

tequila-lime-and-saltTekila yoğun ve sert bir kokteyl olduğu için Türkiye’de genelde tuz ve limonla birlikte tüketilir. Bu yöntem için aslında limon doğru bir tercih değildir; misket limon daha az ekşi olduğu için limona kıyasla çok daha doğru bir seçimdir. Misket limon/limon ve tuzun tekilanın aromasını öldürdüğü söylenebilir. Tekilanın tuz ve limon/misket limonla içilmesinin bir diğer sebebi de tekilanın kalitesizliğini örtbas etmektir.

Meksikalılar tadını daha iyi alabilmek için tekilanın yanında tuz ve limon/misket limon kullanmaz.

Tekilanın içinde kurt olmasının nedeni nedir?

mezcal-wormTekila şişelerinde genellikle iki çeşit kurt kullanılır. Bunlardan ilki “Hypopta Agavis” isimli, Maguey adıyla belirlenen kırmızı renkli güve larvasıdır. İkincisi ise Agave Snout Weevil olarak bilinen ekin kurdudur.

Şişenin içinde kurt olması tekilanın daha kaliteli, daha iyi olduğunun bir göstergesi değildir. Bu konuda genel kanı; tekilanın içindeki kurdun Nacional Vinicola isimli bir tekila üreticisi şirketin pazarlama oyunu olduğu yönündedir. Şirket Meksika’da Kırmızı Kurt (Gusano Rojo) olarak adlandırılır.

Başka bir görüşe göre ise kurdun şişe içerisine konulduğu günden itibaren fiziksel yapısının değişmemesi alkolün kalitesini ortaya koyar.

Bir başka görüşe göre; kurtlar tekilanın kimyasını ve doğal olarak tadını olumlu yönde değiştirir. Kurt nedeniyle tekila içinde oluşan bir madde insanlara yeni kesilmiş çimen kokusu gibi geliyor, diğer canlılar için ise güçlü bir afrodizyak olarak tanımlanıyor.

İşin gerçeği; ne olursa olsun içinde kurt olan bir sıvıyı ağzıma sürmem.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.