Votkaya saygı gösterin

Türkiye’de kokteyl kültürü gelişmediği için votka gibi alkolün şahı olan bir içkiye gereken saygıyı göstermiyoruz. Hem dünyanın parasını veriyoruz, hem de votkayı “leş” gibi içiyoruz.  Evimizdeki votka ne kadar kaliteli olursa olsun; portakal suyu, enerji içeceği veya kolayla saçma sapan oranlarda karıştırıyoruz, “kafa yapsın” mantığıyla votkaya hak ettiği değeri vermeden içiyoruz. İtiraf edelim, yerli votkaların bir çoğunun tadı kötü, biraz da bu yüzden yeterince özen göstermiyoruz.

Ülkemizde tercih edilen bu votkalı karışımlar nelerdir ve bu iğrenç karışımları nasıl bir tık daha yukarıya çekebiliriz? Cevabı hemen aşağıda…

Votka & Portakal Suyu

ORange vodkaÜlkemizde votka en çok portakal suyuyla tüketilir. Genelde oranlar bilinmez; iki malzemeden de eşit miktarda karıştırılır. Votka ve portakal suyunu eşit tutmak hem votkaya hem de portakal suyuna yapabileceğiniz en büyük ihanettir aslında.

Votka ve portakal suyu karışımı aslında tüm dünyada bilinen bir kokteyldir ve adı Screwdriver’dır. İngilizce bilenler bilir; “screwdriver” tornavida demek. Bu kokteylin bu ada sahip olmasının asıl nedeni; içenlerin suratını buruşturmasıdır “screwing the face. Screwdriver kokteylinin orijinal tarifi ise; 1 ölçü votka ve 2 ölçü portakal suyudur, yani votka kokteylin 3’te birini oluşturur. En iyi lezzet bu ölçüler kullanıldığında elde edilir.

Konsantre portakal suyu (portakal suyu nektarı) yerine mutlaka şeker katkısız, %100 portakal suyu tercih etmenizi öneririm.

Votka & Red Bull

vodka-red-bull-with-mixYüksek miktarda kafein içeren enerji içeceklerinin içkilerle birlikte alındığında çeşitli rahatsızlıkların yanı sıra kalp sorunlarına neden olabileceği bilinen ve kanıtlanmış bir gerçektedir. Ama bu riski göze alıyorsanız; bu içecekleri birçok farklı kokteylde kullanabilirsiniz. Ülkemizde özellikle votka ve Red Bull ikilisi çok tercih edilir. Ama genelde yanlış ölçüler kullanıldığı için tatları çok iyi olmaz. Votka ve Red Bull karışımının ideal ölçüsü 6 cl votkayla bir kutu Red Bull (25 cl) karışımıdır. Kısaca; votka ve Red Bull karışımının ideal ölçüsü; 5 ölçü Red Bull’a 1 ölçüden biraz fazla votkadır. Bu ölçülerle yapılan kokteyl ABD’deki birçok barda Dirty Steve adıyla servis edilir.

Votka & Kola

Coca-Cola VodkaArkadaşlar, çok net söylüyorum; votkayı kolayla içmeyin. Ama kolayla votkayı karıştırma konusunda çok kararlıysanız; 1 ölçü vanilyalı votkayı (Smirnoff Vanilla’yı tercih edebilirsiniz) 2 ölçü kolayla (Coca-Cola Zero’yu tercih edin) karıştırın. Bir dilim de misket limon eklerseniz, güzel bir kokteyl ortaya çıkar.

RUSLAR VOTKAYI NASIL İÇİYOR?

Ruslar votkayı sek ve shot olarak içer. Votkanın yanında kornişon turşu ve kendi ülkelerine ait geleneksel siyah ekmeklerini kullanırlar. Önce votka shot içilir, ardından turşu ısırılır ve en son ekmek koklanır. Her shot’ta bu ritüel devam ettirilir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.