Viski Türleri

İçki evreninde viski kuşkusuz en büyük galaksidir. Ayrı bir kültürdür ve viskiden anlamak ayrı bir uzmanlık gerektirir. Ama viski içmek için ille de viski profesörü olmaya gerek yok…

İşte size belli başlı viski türleri…

Rye: Çavdar viskisidir, içeriğindeki malzemelerin en az %51’i çavdardır. Scotch ve Bourbon viskilere göre biraz daha baharatlı bir tada sahiptir. Tadı hafiftir. Meşe fıçılarında 2 ila 10 yıl bekletilerek üretilir. Kuruyemiş ile iyi gider. Bulleit, Knob Creek ve WhistlePig en popüler Rye viski markalarıdır. Manhattan ve Sazerac kokteylleri Rye viski ile yapılır.

Tenessee: Kömür notaları içeren tatlı bir lezzete sahiptir. Filtrelemesi kömür ile yapılır ve 3 ila 4 yıl arası dinlendirilir. Kırmızı et ile iyi gider. Jack Daniels ve George Dickel en ünlü Tenessee markalarıdır.

Canadian: Kanada’da üretilen bu viskü türü doygun ama hafif bir tada sahiptir. 4 ila 6 yıl dinlendirilerek elde edilir. Çikolata ile harika gider. Crown Royal ve Canadian Club en ünlü Canadian viski markalarıdır.

Scotch: İskoçya’ya özgü bu türdeki viskiler tütsü kokulu ve meyvemsi tada sahiptir. En az 2 kere distile edilerek ve 3 ila 30 yıl arası dinlendirilerek üretilir. En popüler markaları Johnnie Walker, Glenlivet ve Dewars’tur.

Bourbon: Vanilya notalarıyla tatlı odunsu tada sahiptir. İçeriğindeki malzemelerin en az yüzde 51’i mısırdır. Scotch türü viskilerden bir nebze daha tatlıdır. Meşe fıçılarında en az 2, en fazla 8 yıl dinlendirilerek üretilir. Kuru et ile iyi gider. Belli başlı bourbon viski markaları Jim Beam, Woodford ve Maker’s Mark’tır.  Bourbon viskilerle yapılan en popüler kokteyller Mint Julep ve Old Fashioned’dır.

Irish: İrlanda viskilerinin arka planında bal tadı damağınıza gelir. İçimi en rahat viski türüdür. 3 ila 12 yıl dinlendirilerek elde edilir. Balık ve deniz mahsülleri en iyi eşlikçileridir. Jameson, Bushmills ve Tullamore Dew en ünlü markalarıdır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.